Csodálatos a bolygónk és ha azt hisszük, hogy már mindent felfedeztünk, akkor nagyot tévedünk, ugyanis a világon még mindig sok csodálatos és feltáratlan dolog van.
Most 12 érdekességet mutatunk nektek a Földről és annak lakóiról, amelyeket az iskolai tankönyvek ritkán említenek.
12. Az Everest nem a legmagasabb hegy a bolygón
Természetesen az Everest a legmagasabb hegy a tengerszint feletti 8848 méteres magasságával. De ha kiindulópontként az óceán fenekét vesszük, akkor a hawaii Mauna Kea pajzsvulkánt kell a legmagasabb hegycsúcsnak tekinteni. A tengerszint feletti magassága 4207 m, az óceán fenekétől számítva azonban már 10 203 m.
11. Robbanó tavak
Vannak olyan tavak a világon, amelyek nem a mélységük, hanem a mérgező gázok jelenléte miatt veszélyesek. Ezen tavak egyike a kameruni Nyos. 1986. augusztus 21-én ott történt egy limnológiai katasztrófa, amelynek következtében hatalmas mennyiségű gáznemű szén-dioxid szivárgott a tóból. A katasztrófa során 1700 ember valamint állat halt meg.
10. Éneklő homok
Az éneklő homok jelenséget a sivatagban a homokszemek súrlódása okozza, amikor a homok a szél hatására mozog. Minél nagyobb a mozgó homok tömege, annál kifejezőbb a hang – a nyikorgástól a dübörgésig. Előfordul, hogy az éneklő homok egyfajta orgonának hangzik – a videó megtekintésével magad is meggyőződhetsz róla.
9. Ismeretlen lények az óceán mélyéről
Nem mindenki gondol rá, de valójában szinte kevesebbet tudunk a mélytengeri lényekről, mint a távoli galaxisokról. A mai napig a világ óceánjainak csak mintegy 5% -át tanulmányozták át részletesen, és a tudósok továbbra is új fajokat fedeznek fel. A fotón látható lényeket 2017 júniusában fedezték fel az óceán fenekén, az ausztrál kontinens közelében.
8. Az Antarktisz a Föld legszárazabb helye
Meglepő módon bolygónk legszárazabb helye egyáltalán nem a forró sivatag, hanem az antarktiszi McMurdo jeges, száraz völgyei. A völgyek egyes részein 2 millió éve nem esett csapadék. Az ottani természeti viszonyok olyan közel állnak a Marséhoz, hogy a NASA még a Viking űrszondát is a McMurdóban tesztelte.
7. A múltban a Föld lila lehetett
Egyes tudósok azzal érvelnek, hogy a távoli múltban a fotoszintézis során a növények nem klorofillt használtak (a zöld színért ő felel), hanem egy teljesen más pigmentet, amely a növényzetnek lila színt adott.
6. Görbe erdő
Ez az erdő Lengyelország nyugati részén található, Gryfino város közelében. Az ott növő fákat ívelt forma jellemzi, ennek oka jelenleg nem ismert. Számos elmélet létezik, amely szerint a fák szél vagy hóvihar következtében hajlottak meg, vagy alakjukat szándékosan eltorzították ültetéskor.
5. A Szahara szeme
A Rishat geológiai képződés, más néven a Szahara szeme, olyan hatalmas, hogy sokáig referenciapontként szolgált a pályán lévő űrhajósok számára. Bár a Richat alakjában hasonlít az ütközési kráterhez, a tudósok úgy vélik, hogy a „szem” másképp alakult ki – az erózió hatására a földkéreg egy részének felemelkedése során.
4. Mozgó kövek
Az egyesült államokbeli Kaliforniában, a Halál-völgyben mozgó kövek vannak. Úgy tűnik, mintha a kövek önszántukból mozognának egyik helyről a másikra. A tudósok szerint a mozgást nagy, de vékony jégfoltok okozzák, amelyek az éjszakai fagyok során keletkeznek. Az olvadó jég akár 5 méter / perc sebességgel is arrébb mozdíthatja a köveket.
3. Különös barázdák a perui Andokban
Könnyedén megtalálhatja ezeket a barázdákat a Google Maps-en: északról délre húzódnak a perui Pisco-völgyben, és lyukasztott szalagra emlékeztetnek. A régészek úgy vélik, hogy a gödröket olyan élelmiszerek tárolására ásták, amelyeket az inkák adókért hajtottak be.
2. Elszigetelten élő törzsek
A Földön több olyan törzs létezik, amelyek elszigetelten élnek a világ különböző részein, és semmilyen kapcsolatban nem állnak a külvilággal. Nagyon keveset tudunk róluk, sőt, még az is nehézségekbe ütközik, ha messziről le akarják fényképezni őket. E törzsek egy része nagyon ellenségesen viszonyul a kívülállókhoz, és szinte lehetetlennek tűnik kapcsolatot létesíteni velük.
1. Véresések az Antarktiszon
Az Antarktiszon van egy vízesés, ami nem mondható átlagosnak mivel „véres” és sós is. Magas vastartalma szokatlan színt kölcsönöz neki, a vízesés forrása pedig egy 400 méteres jégréteg alatt megbújó ősi sóstó. A tudósok megállapították, hogy ebben a tóban olyan mikroorganizmusok élnek, amelyek napfény nélkül is életképesek.
Leave a Reply