A Demokratikus Koalíció frakcióvezető-helyettese, Vadai Ágnes ellátogatott a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központba (NNGYK), majd azt követően sajtótájékoztatót hirdetett „Elvittük Müller Cecíliának a pilisi férges vizet, hogy kóstolgassa ő!” címmel.
Öt napon keresztül tilos volt csapvizet fogyasztani a Pest vármegyei Pilisen, ugyanis az ivóvízben elszaporodtak a nematódák, azaz a fonálférgek. A probléma megoldása után a helyi szolgáltató, a Dabas és Környéke Vízügyi Kft. (Daköv) ügyvezető igazgatója, Jasper Andor az Indexnek elmondta, hogyan élték meg a pilisi helyzetet, milyen problémákkal kellett megbirkózniuk a rendszer fertőtlenítésekor, és arra is kitért, hogyan kezelte a vízművet érő kritikákat.
Az ügy azonban nem ért véget a hiba elhárításával, ugyanis az ivóvízszennyeződés miatt László Attila, Pilis polgármestere feljelentést tett ismeretlen tettes ellen közérdekű üzem működésének megzavarása miatt.
Az ügy eljutott az országos politika szereplőiig is, és a DK-s Vadai Ágnes ellátogatott a Nemzeti Népegészségügyi Központba, ezután pedig beszámolt élményeiről „Elvittük Müller Cecíliának a pilisi férges vizet, hogy kóstolgassa ő!” címmel.
Három minisztérium foglalkozik azzal, hogy egészséges ivóvíz jusson a háztartásokba
Müller Cecíliánál és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ munkatársainál jártam ma. Vittem nekik pilisi vizet, mintát nem vesznek belőle, de szerintem meg sem kóstolják. Ásványvízzel kínáltak engem, pedig állítólag Magyarországon 99 százalékban jó a víz
– kezdte élménybeszámolóját Vadai Ágnes.
A politikus elmondta, azt sikerült kiderítenie, hogy a hatóság az ellenőrzések tíz százalékát végzi el, egyébként kilencven százalékban a szolgáltatók ellenőriznek. Azt is kiderítette, hogy három minisztérium foglalkozik azzal, hogy egészséges ivóvíz jusson el minden egyes magyar állampolgárhoz.
„Kiderült, a sok bába között bizony elvész a gyerek” – jelentette ki a DK frakcióvezető-helyettese.
A képviselő szerint az információ, amely a vízzel kapcsolatosan az NNGYK honlapján megtalálható, nem azt a célt szolgálja, hogy napi szintű információt kapjanak az emberek, hanem azt, hogy általános jellegű leírást kapjanak arról, milyen volt a víz minősége.
A mai nap – a honlapon található információk alapján – 2023 van. Tehát ha információt szeretnétek arról, hogy milyen a víz a ti településeteken, akkor bizony vagy a helyi szolgáltatót kell fölhívni, vagy a kormányhivatal és a járási hivatal ügyintézőjével kell beszélni
– összegezte a képviselő.
Az NNGYK csak segíteni akart, amikor azt mondta, nem veszélyes a pilisi víz
Vadai Ágnes az általános információszerzés mellett konkrét ügyekben is érdeklődött a hatóságnál, külön kiemelve a pilisi esetet. Az említett ügyben megszólalt korábban már az NNGYK is, és elmondta a pilisi lakosoknak, hogy a vízben található féreg nem ártalmas az egészségre.
„Ők ezzel – azt mondták – segíteni szerettek volna. Próbáltam nekik elmagyarázni, hogy értem, hogy nekik vannak kötelezettségeik, leginkább jogszabályok alapján, vagy amit éppen a kormány előír, de mi lenne, ha ezek a hivatalok, meg a minisztériumok egyébként az emberek oldaláról közelítenék meg a problémát, és, mondjuk, kimennének Pilisre” – fogalmazott Vadai Ágnes, aki meg is hívta Müller Cecíliát Pilisre, de arra számít, hogy nem jön össze a találkozó, ugyanis Müller Cecília nem nagyon szeretne eljönni vele Pilisre vizet kóstolni.
A gárdonyi olajszennyezésre is rákérdezett a képviselő
Vadai Ágnes a gárdonyi olajszennyezéssel kapcsolatban is érdeklődött, amelyről azt tudta meg, hogy februárra készül el az arról szóló jelentés.
Makó és környéke arzénes vizéről nem sok mindent tudtak mondani, ahogyan egyébként a gemzsei vízminőségről sem. Azt viszont megtudtam, persze eddig is tudtam, hogy a kormánynak, egészen pontosan az Energiaügyi Minisztériumnak lenne a dolga az, hogy az ivóvízhálózat fejlesztésével foglalkozzon
– tette hozzá a képviselő, aki hangsúlyozta, hogy az NNGYK dolgozói nem kóstolták meg a pilisi vizet.
„Egyébként ők jól kommunikálnak. Az a baj, hogy sokan szenzációhajhász cikkeket írnak, és a nap végén meg kell állapítsam, hogy egyáltalán nem állampolgárbarát a hozzáállása a hatóságoknak, a minisztériumoknak az egészséges ivóvíz ügyében. Éppen ezért folytatni fogjuk a Megkóstoljuk a vizedet projektet, mert talán ennek hatására elkezdenek az emberekkel is beszélgetni a hatóságok és minisztériumok, amelyeknek az lenne a dolguk, hogy neked, aki ott laksz Pilisen, Klárafalván, Sándorfalván, Makón, Gemzsén, Cserszegtomajon és sok-sok más településen, naprakész információd legyen arról, milyen az a víz, amit megiszol, amiért fizetsz és ami mindannyiunké” – zárta beszámolóját a képviselő.