Egy tollvonással elvehetik majd bárki házát, lakását?!

Január 15-től megszűnik a tulajdoni lap papíralapú formája, ami már több helyen felkeltette a figyelmet és számos aggodalmat váltott ki. A hír hatására sokan kezdtek aggódni amiatt, hogy ingatlanuk biztonsága veszélybe kerülhet, és hogy ha/kerek könnyedén ellophatják a tulajdonjogot. A Pénzcentrum utánajárt a változásnak, és megkérdezett egy ügyvédet is, hogy valóban fennáll-e az a veszély, hogy az ingatlanjaink védtelenebbé válnak a jövőben.

Január 15-től elindul az E-ING, vagyis az e-ingatlan-nyilvántartás rendszere, amely célja, hogy gyorsabbá és hatékonyabbá tegye a hazai földhivatali eljárásokat. Az új platform révén csökkenthetők lesznek a hosszú ügyintézési idők és az adminisztrációs költségek, miközben egy modernebb, digitális struktúra segíti a folyamatokat. Bár a rendszer elvileg jó irányba mutat, sokak számára még mindig ijesztő és kiismerhetetlen a felhők és digitális terek világa, ami bizonyos aggodalmakat kelt.

A nagy állami alrendszerek közül az ingatlan-nyilvántartási rendszer az egyik utolsó, amely még mindig túlnyomórészt papíralapú eljárásokat alkalmaz. Mivel a rendszer közel 10 millió magyarországi ingatlan adatát kezeli, az átállás jelentős hatással lehet sok emberre. Az új e-ingatlan-nyilvántartás várhatóan egy E-ING nevű webes felületről lesz elérhető, amely különféle felhasználói jogosultságokat biztosít az állampolgárok, ügyvédek, végrehajtók, NAV munkatársak, banki ügyintézők és közjegyzők számára.

Az ingatlanok tulajdoni lapjait a földhivatalok vezetik, amelyeken szerepelnek az egyes ingatlanokkal kapcsolatos adatok, jogok és jogilag releváns tények. Az a dokumentum, amit erről a földhivatalban papír alapon kikérünk vagy elektronikusan letöltünk az a tulajdoni lap másolat.Mindezek ma már csak hiteles verzióban igényelhetőek. Azok számára, akik amiatt aggódnak, hogy az E-ING bevezetésével csak elektronikus tulajdoni lap fog létezni a földhivataloknál, van egy rossz hírem: a papír alapú tulajdoni lapok digitalizációja már az 1990-es években megvalósult, és azóta kizárólag elektronikus változásvezetés zajlik, tehát a hatályos adatokat tartalmazó tulajdoni lapok már csak elektronikusan állnak rendelkezésre, az egyes jogváltozások – például tulajdonjogbejegyzések – a korábbi papír alapú tulajdoni lapokra már nem kerülnek rávezetésre” – fogalmazott a szakértő. Forrás: MSN / FB / Pcentrum

Hirdetés