Készülj, mert EZEK drágulnak brutálisan januártól Magyarországon

4,1 százalékkal emelkedik januártól a szeszes italok és járműüzemanyagok jövedéki adója, a gépjárműadó, a regisztrációs adó és a gépjárműátírási illeték. A szállítmányozáson keresztül ez gyakorlatilag az élet minden területét érinteni fogja, sőt, a számok azt mutatják, hogy az adóemelés gyakorlatilag el is viszi azt a többletet, amit a gyereket nevelők kapnak a családi adókedvezmény növelésével. Ahogy arról korábban mi is írtunk, az üzemanyagokat, a dohánytermékeket, a szeszes italokat és a gépjárművekkel kapcsolatos tételes (vagyis nem százalékban, hanem forintban kifejezhető) adókat érinti a kormány új intézkedése, az automatikus, inflációkövető adóemelés.Januártól ennek megfelelően emelkedik a szeszes italok és járműüzemanyagok jövedéki adója, valamint a gépjárműadó, a regisztrációs adó és a gépjárműátírási illeték, 2026-tól pedig a dohánytermékek jövedéki adója és a cégautóadó is. (Utóbbiak 2025-ben még ennél nagyobb mértékben – 8, illetve 20 százalékkal – nőnek.) Az új jogszabály szerint az automatikus adóemelés mértéke minden évben az előző év júliusi infláció. Ha úgy vesszük, pech, mert idén éppen ebben a hónapban volt a legmagasabb, 4,1 százalék az infláció, míg például jelenleg csak 3,7 százalék.

Ennyivel fizetünk be többet az államkasszába
Mindenesetre (legalább) 4,1 százalékkal fogunk jövőre többet fizetni az érintett termékekért és szolgáltatásokért. De ha figyelembe vesszük, hogy az adóemelés a szállítmányozást triplán érinti – az üzemanyagok, a gépjárműadó és a regisztráció/átírás révén is -, gyakorlatilag minden többe fog kerülni, amit szállítani kell.

Az Index összegyűjtötte, mekkora többletbevételeket tervezett be a kormány (részben) az adóemelés kapcsán. Eszerint jövedéki adóból 7, regisztrációs adóból 25,7, illetékekből 5, gépjárműadóból pedig 4,1 százalékkal szerepel több a jövő évi költségvetésben.

Mindez összegszerűen 235 milliárd forint többletbevételt jelent az állam számára, miközben a családi adókedvezmény emelése miatt várhatóan 200 milliárd forint bevételtől esik el. Legalábbis erről beszélt Varga Mihály pénzügyminiszter a Pénzcentrum beszámolója szerint.

Az ország egyik fele nem fog jobban élni, a másik fele viszont rosszabbul fog élni jövőre A jövedéki adók emelése valamilyen mértékben minden család számára drágulást hoz majd jövőre – vélekedett Erdősi Éva közgazdász a Spirit FM műsorában.

Mint elhangzott, a kormány visszaveszi a jövedéki adóban, amit a családi adókedvezményben ad. A szakember hangsúlyozta: hárommilliárd forint különbség van a családi adókedvezmény növelése és a jövedéki adóemeléseknek köszönhető bevételtöbblet között.

Hozzátette: a családi adókedvezményt csak a 16 éven aluli gyermeket nevelők vehetik igénybe, de maximális mértékben közülük is csak azok, akiknek ennek megfelelő jövedelme van. Akik nem részesülnek az adókedvezményekből, azok számára egyértelműen drágább lesz az élet jövőre.

A nyugdíjak 3,2 százalékkal fognak emelkedni, ami eleve alatta van a 4,1 százalékos adóemelésnek, de a szakember szerint nagyjából az ország fele talán ugyanolyan színvonalon élhet, mint idén, míg a másik fele kevesebből fog élni, mivel több lesz a kiadása, mint amennyivel nőni fog a jövedelme.

Ezt az előrejelzést erősíti meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb prognózisa is, ami szerint a 2025-ben várható inflációs pálya felfelé mozdult el, így az infláció várhatóan csak 2026-ban tér vissza tartósan a 3 százalékos jegybanki célra. Vagyis várhatóan jobban fog drágulni a megélhetés jövőre, mint idén.

A bérek is nőni fognak
A Világgazdaság szerint a vállalkozói és a közszférában is több millió munkavállaló keresete emelkedhet a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének hatására.

Mi is megírtuk, hogy 2025-ben 7 százalékkal nő a garantált bérminimum és 9 százalékkal a minimálbér, majd 2026-ban 13, 2027-ben pedig további 14 százalékkal emelkedhet a minimálbér, ha a gazdaság teljesítménye is alátámasztja ezt.

A kérdés már csak az, mennyit fog elvinni a béremelésekből az infláció.

Forrás