A Nők40 költségvetési igénye többé-kevésbé megegyezik a 13. havi nyugdíj finanszírozási igényével, így a kedvezményes nyugdíj egy rejtett 14. havi nyugdíjjal egyenlő, amit csak a nők vehetnek igénybe. Sokan nem tudják, de a Nők40 program egy olyan nyugdíjkedvezmény, amelyet csak a nők vehetnek igénybe, és amely tulajdonképpen egy rejtett 14. havi nyugdíjként is felfogható. Bár hivatalosan nem így nevezik, az anyagi hatása mégis megegyezik egy extra nyugdíjkifizetéssel, amelyet a férfiak semmilyen körülmények között nem vehetnek igénybe a korhatár betöltése előtt. Mi is pontosan a Nők40?A program lényege, hogy a nők 40 év jogosító idő megszerzése után nyugdíjba vonulhatnak, életkoruktól függetlenül. A jogosító időbe nemcsak a munkaviszony, hanem a gyermekneveléssel töltött évek is beleszámítanak, így sok nő számára elérhetővé válik ez a lehetőség akár már 57-58 éves korban is. Miért nevezik rejtett 14. havi nyugdíjnak?
A program költségvetési igénye nagyjából megegyezik a 13. havi nyugdíjéval, amelyet 2022-ben teljes egészében visszaállítottak. A férfiak ezzel szemben kizárólag a törvényben meghatározott korhatár betöltése után igényelhetnek nyugdíjat, így a Nők40 egy olyan előny, amely csak a nők számára létezik. A nyugdíjrendszerben a férfiak hátrányos helyzetbe kerülnek, hiszen nincs számukra egyenértékű kedvezmény. A Nők40 előnyei és hátrányai. Miért előnyös a program? A nők hamarabb nyugdíjba mehetnek, így élvezhetik a pihenést és a családdal töltött időt. Azok, akik fizikailag vagy mentálisan megterhelő munkát végeztek, megmenekülnek attól, hogy 65 éves korukig dolgozniuk kelljen. Ha valaki a nyugdíj mellett dolgozik tovább, a teljes 13. havi nyugdíj mellett plusz keresetet is szerezhet. Milyen hátrányokkal járhat? A korai nyugdíjba vonulás miatt az összes megkapott nyugdíjösszeg az évek alatt alacsonyabb lehet, mintha valaki tovább dolgozott volna. A nyugdíjak évente csak az infláció mértékével nőnek, míg a munkabérek általában gyorsabban emelkednek. Így hosszú távon a nyugdíjasok reálértéke csökkenhet. A nők, akik túl korán mentek nyugdíjba, gyakran azt tapasztalják, hogy míg az aktív dolgozók fizetése évről évre jelentősen nő, az ő nyugdíjuk csak minimálisan emelkedik. A férfiak kimaradnak – és ez egyre nagyobb problémát jelent.
A férfiak még súlyos egészségügyi okok miatt sem kérhetnek nyugdíjat a korhatár betöltése előtt, míg a nők számára adott ez a lehetőség. Az átlagos férfi élettartam jelentősen rövidebb, mint a nőké – ennek ellenére nincs számukra olyan rendszer, amely figyelembe venné ezt a tényt. Egy férfi csak akkor mehet nyugdíjba, ha betöltötte a törvényben meghatározott korhatárt, amely jelenleg 65 év. Ez azt jelenti, hogy egy nő átlagosan több mint hét évvel tovább kapja a nyugdíját, mint egy férfi. Ha valaki a 62. életévében igényli a Nők40-et, akkor átlagosan 20,3 évet él nyugdíjasként, míg egy férfi, aki 65 évesen vonul nyugdíjba, csak 13,2 évet. A statisztikák szerint a nők a teljes élettartamuk alatt akár 25%-kal több nyugdíjat kaphatnak, mint a férfiak – még akkor is, ha az egyéni havi nyugdíjuk esetleg alacsonyabb. Mi változhat a jövőben? A szakértők szerint ha a kormány nem szabályozza újra ezt a rendszert, akkor a nyugdíjkassza hamarosan finanszírozási nehézségekbe ütközhet. Lehetséges megoldások: A jogosultsági feltételek szigorítása, például az évek számának növelése. A korhatár előtti nyugdíj csökkentett összeggel való kifizetése, ahogy sok más országban is működik. A férfiak számára is lehetővé tenni a korábbi nyugdíjazást, hogy az esélyegyenlőség megvalósuljon. Megéri igényelni a Nők40-et? Ha valaki él ezzel a lehetőséggel, fontos átgondolnia, hogy mennyire van szüksége a jövedelmére hosszú távon. Ha a nyugdíj mellett dolgozni szeretne, akkor előnyös lehet a korai nyugdíjba vonulás. Ha viszont valaki kizárólag a nyugdíjból tervez élni, akkor érdemes mérlegelni, hogy megéri-e hosszú távon. A Nők40 egy rendkívül kedvező lehetőség, de érdemes alaposan átgondolni a hosszú távú hatásait! Te mit gondolsz? Szerinted igazságos, hogy a férfiak nem vehetik igénybe ezt a lehetőséget? Írd meg a véleményed kommentben!