Csollány Szilveszter a 40946. elhunyt koronavírusos beteg – Alapbetegsége mellett ez áll:

Felkerültek az elmúlt időszakban elhunyt koronavírusos betegek adatai a hivatalos kormányzati tájékoztató oldalra. Az elmúlt időszakban mindössze egy darab pontosan 51 éves férfi elhunyt van a listán ezért feltételezhetjük, hogy Csollány Szilvesztert rejti a 40946. sorszám. Alapbetegsége mellett az áll: nem ismert alapbetegség.

Tüdőátültetésre várt Csollány Szilveszter, az olimpiai bajnok egykori tornászon azonban már nem tudták végrehajtani a beavatkozást. Hétfőn ugyanis közel két hónapos harcot követően a szervezetét legyőzte a koronavírus. A sportolót december elején szállították kórházba, előbb lélegeztetőgépre került, majd mivel így sem lehetett elegendő oxigént juttatni szervezetébe, műtüdő-kezelést kapott.

Információink szerint Csollány tüdeje annyira roncsolódott, hogy a hosszan tartó kezelés alatt egyértelművé vált, átültetésre is szüksége lesz. Fontos, hogy a transz-plantációt csak azoknál lehet elvégezni, akiknek – a tüdejüket kivéve – a többi létfontosságú szerve kielégítő állapotban van, így a Tüdőtranszplantációs Várólista Bizottság alkalmasnak ítéli állapotukat a beavatkozásra. Jelenleg 17 magyar beteg vár ilyen beavatkozásra, Európában pedig 600-an várnak új tüdőre – köztük többen koronavírus miatt.Elhunyt az olimpiai bajnok Csollány Szilveszter/FOtó: RAS archívum

Covid miatt egyébként 2021 májusában már hajtottak végre sikeres átültetést Magyarországon. Akkor egy 41 éves férfi életét mentette meg dr. Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézetben működő Mellkassebészeti Klinika vezetője. A betegnek Csollányhoz hasonló kórelőzménye volt. Légzőfelülete roncsolódott, ezen már a 40 napig tartó műtüdőkezelés sem segített. Viszont ő a kórházban kigyógyult a koronavírus-fertőzésből, a többi szerve ép volt, így végrehajthatták nála az átültetést. Az operációt követően 85 nappal pedig haza is engedték.

– A koronavírus-fertőzés következtében végstádiumú tüdőroncsolódás alakult ki a betegnél, ezért felkerült az Eurotransplant sürgősségi várólistájára – nyilatkozta a SOTE honlapjának dr. Rényi-Vámos Ferenc akkor. – Nemzetközi szinten eddig kevés számú tüdőátültetésre volt szükség koronavírusos megbetegedés miatt, Magyarországon pedig ez volt az első ilyen eset. December elején szállították kórházba/Fotó: Instagram

Hirdetés

Úgy tudjuk, Csollány esetében is a tüdő roncsolódása miatt vetődött fel a transzplantáció. Ám az ő állapota nem engedte meg a beavatkozást, és szervezete végül feladta a küzdelmet.

Hét országból jöhet donor

Hazánk 2012-ben csatlakozott az Eurotransplant Alapítványhoz, amely jelenleg hét ország (Ausztia, Belgium, Hollandia, Magyarország, Horvátország, Luxemburg, Németország és Szlovénia) transzplantációs központjait, laboratóriumait és donorkórházait tömöríti. A központi donorbejelentő rendszer és várólista megkönnyíti, hogy a betegek megfelelő donorszervhez jussanak. Az Eurotransplant évente 7000 donorszerv elosztását szervezi meg. Magyarországon 2020-ban összesen 17 tüdőátültetést hajtottak végre – nem Covid miatt.

A tüdőátültetésen átesett páciensek gondozása élethosszig tart, ez rendkívül intenzív és szerteágazó orvosi munkával járó folyamat. Rendszeresen kell ellenőrizni a beültetett szerv állapotát, különös gondosságot igényel a kilökődést gátló gyógyszerek beállítása, illetve a fertőzések rizikójának is ez a szerv van leginkább kitéve.

Hirdetés

Többször állt fel a padlóról

Csollány Szilveszter ünnepelt hős volt, különleges életútja azonban nem csak az óriási sikerekről szólt. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornásznak számos akadállyal kellett szembenéznie.

A kilencvenes évek közepén az Egyesült Államokban edzősködött, s egy McDonald’sban dolgozott, az 1996-os játékok után vissza akart vonulni, fel akart hagyni a sporttal, hónapokig nem tréningezett. Aztán 2000-ben, Sydney-ben valóra váltotta az álmát, aranyat nyert. Azonban az olimpiai bajnoki cím ellenére sem kerülték el a nehézségek később a civil életben.

– Én is azt hittem, sokkal egyszerűbb lesz minden azok után, hogy győztem az olimpián, aztán hamar rádöbbentem, hogy továbbra is meg kell küzdenem mindenért – vallotta be a Nemzeti Sportnak adott interjúban.

Az olimpiai életjáradék ellenére volt, hogy küzdenie kellett a megélhetésért, miután a családi házukra felvettek egy svájcifrank-alapú, biztosítással egybekötött hitelt, aminek a törlesztőrészletei az egekbe szöktek. Sokféle munkát vállalt, másfél évig csaposként is dolgozott. Imádott gyerekeket edzeni, idehaza azonban erre kevés lehetősége volt, szülővárosában, a soproni tornaklubból kirúgták. Megfordult trénerként Svájcban, Izlandon és legutóbb Ausztriában.

– Azért, aki velem van, annak nem egyszerű. Ám nem vagyok veszélyes ember, csupán az értelmetlen dolgokat és a hülyeségeket nem szeretem – mondta magáról a sokak által makacsnak, önfejűnek tartott tornász.

Magánéletében is megélt válságokat. Első feleségétől egy lánya született, a 23 éves Szimóna most Dublinban él. Második házasságában igazán boldogan élt, párjával, Judittal két lányukat nevelték, a 16 éves Kittit és a 13 esztendős Kincsőt.