A hazai söripar izgalmas időszakot él át a kötelező visszaváltási díjas termékek rendszerének, azaz a DRS éles bevezetésének közeledtével.
Az iparági szereplők szerint az új rendszer eléri majd a kitűzött célt, vagyis az italcsomagolások magas szintű, akár 90 százalék feletti visszagyűjtését. Az éles indulás előtt zajló előkészületekről az economx.hu információkat gyűjtött.A DRS hat hónap türelmi idővel indult el januárban, így a június 30-ig még forgalomba hozható jelölés nélküli palackok, dobozok, üvegek után még nem szednek visszaváltási díjat. A határidő közeledtével azonban egyre több visszaváltható csomagolással találkozhatnak majd a fogyasztók, amelyeken logó jelöli a visszaválthatóságot. A rendszer lényege, hogy egységesen 50 forint visszaváltási díjat fizet a vásárló, amit visszakap, miután visszaváltotta azt.
A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. már január elejétől több mint 1400 ponton mintegy 1800 visszaváltó automatát telepített.
Az iparág igyekszik felkészülni az új rendszerre, és számolnak a fogyasztói szerepvállalással is.
A korábbi tapasztalatoktól eltérően most nem “laposra taposva”, hanem sértetlen, eredeti formájában kell a csomagolást a gyűjtőpontokra visszavinni, hasonlóan más európai országokban működő visszaváltó rendszerekhez.
A folyamat komplex, összetett, és az érintett cégek intenzíven dolgoznak az átálláson. A Dreher például már az új csomagolásban gyárt egy részét a termékportfóliójának, és az átállás folyamatos, zökkenőmentes.
Fontos kiemelni, hogy nem minden csomagolóeszköz-gyártó volt képes a MOHU előírásainak megfelelő mintadarabokat előállítani, de a cégek áthidaló megoldásokat találtak.
A Borsodi Sörgyár is az új követelményeknek megfelelően működni igyekszik, és minden termékük megfelel majd a vonatkozó követelményeknek a jogszabályban meghatározott határidőig.
Az iparág összességében tehát aktívan készül az új rendszer bevezetésére, amely hosszú távon fontos lépés lehet a környezetvédelem terén és a fenntartható sörfogyasztás előmozdításában.