Szódával, vagy vízzel? Tejjel vagy tejföllel? Tojással vagy tojás nélkül? Lehet sós, vagy édes, ebéd, vagy desszert, a tölteléknek pedig csak a kreativitásunk szabhat határt.
A palacsintát mindenki másképp készíti, és mindenkinek a sajátja a legjobb. Nem egy családi vita alakult már ki a desszert miatt. Most lerántjuk a leplet erről a nyalánkságról.
Ne legyen forró a serpenyő
Sokrétű felhasználása miatt nehéz megmondani, hogy mi a tökéletes. – Mindegy, hogy ásványvíz vagy szóda, de vannak, akik tejet raknak bele.
Mindegyik variáció jó, a jó palacsintát a saját szájízünk szerint kell elkészítenünk – mondta lapunknak Varga Gábor, a Cookpad gasztro oldal főszerkesztője.
– A tészta állaga a fontos: ne legyen túl sűrű, de híg sem, az a lényeg, hogy könnyen lehessen a serpenyőbe önteni.
A sütésnél használjunk teflonserpenyőt, amit sose mossunk el, csak papírtörlővel törölgessük ki. Így a palacsinta alá nem kell olajat rakni, viszont a tésztába igen.
A sütéskor figyeljünk arra, hogy ne legyen túl forró a serpenyő, mert akkor nem tudjuk vékonyan, egyenletesen eloszlatni rajta a tésztát. Ha vastagra
sikerülnek a palacsinták, akkor mindig csak egy picit vegyük lejjebb a gázt, amíg meg nem találjuk a tökéletes hőfokot.
Vaj és szóda nélkül elképzelhetetlen
A budai Bereg Bar szakácsa, Tőzsér László a tejre és a vajra esküszik. – Beleteszem a serpenyőbe a vajat, elkezdem főzni, és forrjon addig, amíg bebarnul.
Ha szép barna, akkor beleöntöm a tésztába, elkeverem, és akkor nem kell olaj az aljára – magyarázta László, aki tejet és szódát is tesz bele. Kollégáink letesztelték a palacsintáját, mind a tíz ujjukat megnyalták.
László megmutatta a Borsnak, hogyan készíti a palacsintát. A tökéletesség titka szerinte az, hogy először kerül bele a tej, aztán a szóda. Ne csodálkozzunk, bugyborékolni fog. Ezután barnára forr a vaj, amit a tésztához kever
Felejtse el a cukrot
– A palacsintasütőn nagyon sok minden múlik, otthoni használatkor érdemes egyszer megvenni egy jobb minőségű, márkás darabot.
Forrósítsa föl jól, kenje be egy ecsetnyi sertészsírral, égesse ki a palacsintasütőt, így nem fog leégni az étel – árulta el a titkot Horváth Zoltán szakács, az MTA menzájának vezetője. – Süsse közepes-erős sütési lángon, sütőtől függően.
A tészta összetételénél fontos, hogy a cukor és szódavíz kimarad. Negyven darab palacsintához szükséges egy kilogramm liszt, hat darab egész tojás, egy csipet só, víz, és étolaj. Az állagánál figyelni kell, ne folyjon ki a kanálból a massza.
A profik feldobják, de ha ez nem megy, akkor egy fából vagy műanyagból készült fordítólapáttal tud trükközni, hogy mindkét oldala szépen megbarnuljon – árulta el a szakács.