Most érkezett! Így utazhat az Európai Unió tagországaiban és a schengeni térségen belül

Az Európai Unió tagországain és a schengeni térségen belüli utazást jelentősen megkönnyítheti a hivatalosan uniós digitális COVID-igazolványnak nevezett igazolás, amely azoknak nyújt biztonságosabb utazást, akik valamilyen okból már „védettnek” tekinthetők. Az igazolvány 2021. július 1-je óta hazánkban is elérhető.

A digitális igazolvány segítségével,

– amely kinyomtatva lehet papíralapú is – valamennyi uniós, így a magyar állampolgárok igazolhatják azt, hogy már megkapták a Covid-19 elleni védőoltást. (Ám tudni kell, hogy az uniós országok általában csak az uniós forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező védőoltásokat fogadják el.)

Hirdetés

Ez az alapeset.

De mutatja az igazolványt azt is, ha valaki felgyógyult a Covid-19 fertőzéséből, valamint az ezt igazoló, 180 napnál nem régebbi pozitív (PCR-) teszteredményt.

VAGY:

Hirdetés

Negatív a Covid-19 tesztje. Az EU-ban egységesítették a tesztek érvényességi időtartamát: ez a PCR-tesztek esetében 72 óra, az antigén gyorstesztek esetében pedig – ha azt az adott tagállam elfogadja –48 óra. (Patikában vett és otthon elvégzett Covid-teszt az igazolványhoz nem elegendő!) Az igazolványt nemzeti nyelven (nálunk tehát magyarul) és angolul is kiállítják az egyes tagállamok hatóságai ingyen és letölthető, és azt mind a 27 uniós tagállam, továbbá Svájc, Izland, Norvégia és Liechtenstein is elfogadja. A tagállamoknak tartózkodniuk kell attól, hogy utazási korlátozásokat vezessenek be az Uniós digitális Covid-igazolvány birtokosaival szemben, kivéve, ha az ilyen korlátozások a közegészség védelme érdekében szükségesek és arányosak. (Megalapozott esetben a tagállamok bevezethetnek kiegészítő intézkedéseket a magasabb járványügyi kockázatú területekről érkezőkkel szemben.)

A sejtelmes-rejtelmes QR-kód

Az Uniós digitális COVID-igazolvány mobil eszközön eltárolható (nyomtatott változata is igényelhető). Mind digitális, mind nyomtatott változatán szerepel egy QR-kód, az alapvető információkkal és egy digitális bélyegzővel, amely az igazolvány hitelességét szavatolja.

Amit ez a furcsa formájú ábra tárol: név, születési dátum, a kiállítás időpontja, a védőoltásra/tesztre/felgyógyulásra vonatkozó információk, továbbá egy egyedi azonosító. Az igazolvány QR-kódját csak leolvasni lehet, az adatokat „elemelni” és máshol eltárolni nem lehet, vagyis az adatbiztonságot illetően nincs ok aggodalomra.

Jó tudni az Uniós digitális COVID igazolványról

1. Az adatok gyors ellenőrzése révén Unió-szerte kiszűrhetők és elkerülhetők a hamis igazolványok.

2. Az igazolvány önmagában nem minősül úti okmánynak: az utazáshoz változatlanul szükség van útlevélre, vagy más személyazonosító okmányra.

3. Az igazolvány nélkül is lehet természetesen utazni, de vele: az igazolvány birtokosa mentesül a teszt-, illetve karanténkötelezettség alól.

Dióhéjban a lényeg

Az Uniós digitális COVID igazolványt minden uniós tagállamban elfogadják, így lehetővé vált az EU-szerte bevezetett korlátozások összehangolt feloldása. Fő szabályként érvényes, hogy akinek van ilyen igazolványa, mentesül a járványügyi korlátozások alól, és szabadon utazhat az EU-ban.

Részletesebb, aktuális információért utazás előtt tanulmányozza át a Re-openEU honlapot (https://reopen.europa.eu/hu), illetve mindig lehet tájékozódni a fogadó ország honlapján is, amelyet ajánlott is felkeresni utazás előtt.

A megjelenített tartalom az EP Kommunikációs Főigazgatósága által támogatott együttműködés keretében készült, annak tartalmáért az Európai Parlament felelősséget nem vállal.

blikk