Új nyugdíjkorhatár léphet életbe – 70 ÉV

A magyar nyugdíjrendszer fokozatos összeomlásának veszélye meglehetősen reális, és noha több lehetséges megoldás létezik, egyik sem látszik közeli jövőben valószínűnek – állapították meg a Pénzcentrumnak nyilatkozó szakértők.

A magyar társadalom elöregszik, és a jelenlegi tendencia alapján 2030-ra vagy akár 2040-re szükségessé válhat a nyugdíjkorhatár emelése, hogy fenntartható maradjon a rendszer. 2050-re még radikálisabb változtatások is szükségessé válhatnak, mint például a 70 éves nyugdíjkorhatár bevezetése.



A magyar nyugdíjrendszer jelenleg súlyos kihívásokkal néz szembe. Egyre több nyugdíjas él megélhetési válságban, a folyamatosan növekvő élelmiszer- és energiaárak miatt. A fenntarthatóság érdekében az Európai Unió is arra kérte a tagállamokat, hogy emeljék meg a nyugdíjkorhatárt. Magyarországon 2021-ben ért véget a nyugdíjkorhatár emelési ciklus, és a nyugdíjkorhatár 65 év lett.

Az egyik lehetséges megoldás a nyugdíjkorhatár további emelése lenne, noha ennek végrehajtása a közeli jövőben valószínűleg kihívások elé állítja a kormányt. A másik megoldás, bár még kevésbé valószínű, az lenne, ha Magyarország átvenné a nyugati nyugdíjrendszer bizonyos elemeit.



Ebben a rendszerben minden állampolgár jogosult lenne egy bizonyos mértékű alapnyugdíjra, amelyet részben saját maga fizet be kötelező módon. Az öregségi nyugdíj ebből a két részből állna össze.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrégiben közzétett adatai szerint a magyar társadalom elöregedése továbbra sem sikerült visszaszorítani, és ezáltal további nyomást gyakorol a nyugdíjrendszer fenntarthatóságára.

A folyamatok alapján a kormánynak előretekintve stratégiákat kell kidolgoznia a nyugdíjrendszer hosszú távú stabilitásának megőrzése érdekében.

Hirdetés

forrás