A magyar külügyminiszter rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, aminek az apropóját a holnap kezdődő atlétikai világbajnokság adta.
– A világ egyik legnagyobb sporteseménye nemzeti ügy is. A versenyek előestéjén már elmondhatjuk, hogy minden magyar ember nagy sikere, hogy Budapesten rendezik az atlétikai világbajnokságot. A háborúk szabdalta világban a sport egy kapcsolódási pontot jelent az országok között. Itt Budapesten méltó körülményeket tudunk biztosítani a világ egyik legnagyobb sporteseményének – kezdte Szijjártó Péter. – A sportok királynője egy diplomáciai nagyüzemet is elhoz Budapestre, számos ország vezetője teszi tiszteletét nálunk. Budapestre látogat Katar emírje, a török, az üzbég, a türkmén elnök, a szerb és a boszniai elnök is, valamint Ausztria, Szlovénia és Szlovákia volt miniszterelnökei is. Orbán Viktor fogadja valamennyi vezetőt. A találkozásoknak három témájuk lesz, mindegyik a kontinens és Európa biztonságához kapcsolódik: a migrációs nyomásról, a szomszédunkban dúló háborúról és az energetikai biztonságról.
2027-től nyílik arra lehetőség, hogy a Katarból származó cseppfolyósított földgázzal számolni tudjunk, már komoly tárgyalások folynak ezzel kapcsolatban. A katariakkal stratégiai külpolitikai együttműködésben is gondolkodunk. Törökország szerepe a jövőben fontosabb lesz: nemcsak tranzit-, hanem forrásországa is legyen a magyar földgázellátásnak. Azerbajdzsánból idén 100 millió köbméter földgázt vásárolunk, de emellett 50 millió köbmétert bértárolunk is nekik. Türkmenisztánnal pedig arról tárgyalunk, hogy a jövőben az Európába irányuló földgázexportjuk egyik célállomása Magyarország legyen. Szerbiával kapcsolatban jó hír, hogy létrejött a magyar-szerb kereskedelmi vállalat, amely szeptembertől már kereskedni is kezd. Az ukránok bejelentették, hogy 2024-től felmondják az orosz gáz szállítási szerződéseit.
– Magyarország időben lépett, hogy minél tovább forrásból és minél több útvonalon szerezzen be földgázt. Ezért is nagyon fontos a Török Áramlat vezeték megléte, amelynek kapacitása bőven fedezni tudja az Oroszországból érkező gázmennyiséget. Emellett persze mi azt szeretnénk, ha újra béke lenne Európa keleti részében is.
Forrás